Anhydritové podlahy

Jak připravit anhydrit na nivelování i s podlahovým topením

Návod na anhydrit (AFE) s podlahovým topením. Po vylití anhydritové podlahy postupujte následovně.

 

 

1. Musíte řádně odbrousit šlem z AFE. Je nutno se dostat až na plnivo. Já na to odbroušení používám diamantovou brusku BS 250, a nebo Protool RGP 150.

2. Je nutné, aby měl AFE vlhkost do 0,3CM. Zjistíte to nějakým orientačním měřákem. Já používám Gann Compact B a potom ještě provedu měření CM přístrojem.

3. S tím souvisí provedení nátopné zkoušky podlahového topení. Měla by být provedena dle technického listu od AFE. Vyschnutí AFE závisí na situaci na stavbě (malování, či jiné práce spojené s vodou schnutí prodlužují). Někdy, teda dost často používám odvlhčovače pro urychlení schnutí.

4. Když AFE vykazuje požadovanou vlhkost, můžete provést penetrování PE 204K zředěným v poměru 1:1. První vrstva by měla mít spotřebu kolem 200-250 gr./m2. Po nepenetrování je nutné vypnout podlahové topení tak, aby chladlo minimálně 12-24 hodin. Zároveň musíte nainstalovat topidla. Já používám teplovzdušné ventilátory za 300 kč/ks. Dávám je do každé místnosti po jednom tak, abych dosáhl 18-20 stupňů C. Nedávejte je na zem, aby se vám nepřehřála. Dávejte je na parapet, anebo židli. Toto dělám, když je v domě pouze jediným zdrojem tepla podlahové topení. Na ujištění že investor bude přitápět v krbu, nedejte. Nebude!!!

5. Další den provedu další penetrování s PE 204K opět 1:1 se spotřebou 150-200 gr./m2. Tuto vrstvu nechám vyschnout dle možností, buďto minimálně 2 hodiny, nebo, a to je jistější 12 hodin.

6. AFE přelívám buďto Chemosem Standart 30 a to v tom případě, když mám jednotnou vrstvu do 5mm. Když mám komplikovanější vylévání, různé tloušťky, nebo vylévám víc jak 5mm, používám Chemos Standart 30 s PP (polypropylénové vlákna). Je dražší o 1 kč/kg.

7. Když doleju, spouštím odvlhčovače. Dle velikosti zakázky dávám do 50m2 jeden, nad 50m2 dávám dva. Stěrka do třech milimetrů je s odvlhčovačem suchá za 2 dny, dle toho jak máte zabezpečené vylévání vody. V tomto případě nevětrejte.

8. Po vyschnutí stěrky nechám zapnout podlahové topení na co nejmenší teplotu na 24 hodin. Potom nechám zvednout teplotu o zhruba 2 stupně C, další den o další dva stupně. Poté nechám udělat stejný postup, ale obráceně, směrem dolů.

9. Znovu zapínám ventilátory a nechávám místnosti vyhřát. Stěrku přebrousím, vysaju a začnu lepit. Když je nalepeno, nechávám lepidlo vyzrát 72 hodin a potom opakuji stejný postup spouštění podlahového topení jako u stěrky (bod 8). Poté již může používat podlahové topení tak, jak chcete, samozřejmě doporučuji provádět změny teploty velmi pomalu a obezřetně.

Podlahové topení nátopná zkouška

 

Vlado Ďuriš

Technik fy Chemos 

 

Jak správně vyrovnat podlahu nivelací Chemos Standard 30 na anhydrit

nedelejnahled

Tohle je správně.

 

Co s takovým anhydritem udělat ?

nedelejnahled

Tohle je úplně špatně.

30218 Zobrazení - Vytvořeno: 21.1.2013 • naposledy editováno: 18.9.2016
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Komentáře

avatar

Jezule

0 0
09:24 - 6.10.2017

Dobrý den, máme vylitou anhydritovou podlahu, cca 1 cm, bez podlahového topení. Na původní podlaze byl polystyren zalitý betonem, na tom dlaždičky, které byly odstraněny. Hydroizolace se zdá v pořádku, nikdy nebyl žádný problém s vlhkostí. Nyní se má pokládat vinylová podlaha, ovšem po cca 1 měsíci topení a větrání se hodnota naměřená CM přístrojem pohybuje kolem 0,7%. Po týdnu není vidět žádný postup, že by se hodnota někam posunula (doma je cca 22 stupňů, větrá se cca 8x denně, vlkost vzduchu 40-45%). Nálada doma již houstne....Netuším, zda je normální, že by anhydrit schnul tak dlouho a mám pocit, že nevyschne ani do Vánoc. Setkali jste se již s podobným případem?

avatar

Ivoch

0 3
12:01 - 18.8.2013

Firma mi vylila anhydrit. Bohužel jsem při kontrole zjistil, že tloušťka se pohybuje okolo 4,7cm. Je v něm zalité podlahové topení. Domníváte se, že pokud nad podlahovým topením není aspoň 3cm, může anhydrit praskat? Co se s tím teď dá dělat? Pomůže např. po přebroušení vylitý 4mm stěrky, než se položí vinyl?

avatar

videopodlahy

0 0
11:57 - 6.10.2015

To je otázka na zhotovitele oné anhydritové podlahy, co teď s tím .... nebo jiý nekomunikují?

avatar

Honza

8 0
10:34 - 27.7.2013

Pane ENDL tak je tomu teď právě 4 týden co nám dělali anhydrit.. proč je stále i v těchto vedrech mokrý a není suchý jak píšete? Já to nechápu... myslel jsem si že o tom něco víte a ty podlaháře strčíte do kapsy, protože nám také říkal podlahář dva měsíce a více a pak jsem narazil na váš komentář a dal jste nám naději. Musím uznat, že většina těch komentářů je asi pravda.. o anhydritu toho moc tedy koukám nevíte..

avatar

ales endl

0 7
10:43 - 4.8.2013

No to bude asi tím, že anhydrit neuschne když se dostatečně nevětrá.Pakliže postavíte hrubou stavbu a necháte všechny otvory bez výplní, tak od jara do podzimu za měsíc máte sucho(jestliže neprší 30 dní v kuse :) ) . Když budete chtít informace od výrobce, pro líné, nebo neschopné vyhledávat je rád poskytnu. Jinou reakci jsem ani nečekal :) Měsíčnímu bublání andydridu zdar.

avatar

Honza

5 0
14:24 - 11.8.2013

Tak to bude asi chyba na jiném příjmači, ti co nám to lili, říkali, že se to dělá až po vnitřních omítkách a to tedy okna tam opravdu jsou už dané. Sice stále otevřené přes noc ventilačky a běží nám tam i odvlhčovač, který když pouštíme na noc, když jsou okna zavřená a stejně je to mokré..

avatar

Kdo je ENDL ?

6 0
13:11 - 19.7.2013

Pane Endl jste tu ? Zajímalo by mě jak máte krásně naceněnou a popsanou práci s anhydritem na Vašich stránkách něco. Jak jste došel k těm cenám, že to je levnější jak beton ? Protože zákazníka nezajímá jen cena podkladu, ale celé struktury na kolik ho vyjde 1m2 podlahy komplet, včetně nášlapné vrstvy. Tak si sedněte prosím a znova celou kalkulaci přehodnoťte, aby jste si nenaběhl. Budeme vycházet v dnešní době z toho, že nejžádanější podlahy na trhu jsou lepené vinylové podlahy. Pokud jste kalkulaci dělal někdy před 3 lety možná to vyšlo na nějakou plovku laminátovou, ale těm pomalu odzvonilo, lidi je moc nechtějí a frčí vinyl. Tam to projedete na plné čáře, protože pod vinyl je potřeba udělat takový podklad, který anhydrit není schopen ani Vy udělat i kdyby jste měl zlaté ruce. Tudíž je potřeba brousit, nivelovat a jste v háji. Nehledě co jste vypustil za názor, ano máte na to právo, že anhydrit je suchý za 3 - 4 týdny... Prosím Vás dejte si mokrý hadr na hlavu a zkuste to znovu.

avatar

Roman Ústí nL

8 0
22:50 - 14.7.2013

Škova že jsem neznal pana Endla dříve, mohl jsem ušetřit za vlhkoměr na anhydrit 15 tisíc a spousty času, protože teď když vím, že měřák není potřeba a stačí počkat 3 - 4 týdny a je sucho. Vážený pane Endl než příště vypustíte nějaký takovýto blábol, vypláchněte si prosím ústa. děkuji Fuj to mě teda nadzvedlo.. matel jeden!

avatar

Marek

2 0
22:28 - 9.7.2013

pan Ďuriš je odborník a ví z praxe o čem mluví, Vás pane Engl neznám a nejsem si vůbec jist, že o čem píšete, že víte o co jde. Bohužel taková je praxe. Marek

avatar

Jirka

16 0
21:40 - 9.7.2013

Aha? zjevně mi něco uniklo. Já hlupák jezdím na zakázky s vlhkoměrem , někdy se kvůli výsledkům měření posune realizace zakázky klidně o měsíc i déle, a ono přitom stačí jen říci: ? Paráda už je to nalité čtyři týdny, jdeme vesele lepit!!!? No nevím pane Endl jak jste ke svým závěrům přišel, je to pěkná teorie , ale v praxi to chodí trochu jinak. Možná jste pěkný střelec, jako někteří rádoby profesionálové-borci, kteří opravdu Vámi popsané praktiky dodržují a ty zakázky podle toho i dopadají. Naštvaní zákazníci a reklamace přímo ukázkové. Tak to díky, ale nemám zájem. Co se týká stěrek, bavíme se tu o materiálech přímo určených na tyto podklady , tak že si tu nic z prstu autor necucá a o měsíc trvající nátopové zkoušce tu také nepíše. Možná by bylo dobré pořádně si přečíst postup znovu. Promiňte, ale urážíte tu práci lidí, kterým jde o perfektní výsledek a spokojené zákazníky.

avatar

David

18 0
07:04 - 9.7.2013

...možná by nás pan Endl, mohl pozvat na nějakou zakázku, kde udělá takové malé školení, pro nás neodborniky, kde názorně předvede svoje poznatky v praxi. Pak se tam za 4 tydny sejdeme, ten týden mu dam raději k dobru a zkusime na to prilepit, treba kousek vinilu, na dle nej naprosto suchý a rovny anhydrit, bez nutnosti brouseni a nivelace. Co to tak asi udělá, kdyz tam zůstane nahoře ta naplavenina?? Hm???....Straník David

avatar

Vlado Duris

7 0
21:06 - 8.7.2013

A poprosim o vysvetleni slova"matel".Za prvni nevim co to je a za druhe mne to urazi:-)))))))))))))))boze ja se bavim.dekuji za prispevek

avatar

Mirek M.

14 0
19:35 - 9.7.2013

"matel" je přeci jen jedna Bárbí opravdová od matela :-)))) Musím říci, že server videopodlahy se opravdu povedl, člověk se tu neneudí a koukám, že to tu žije :-) Je dobře, že jsou lidé jako pan Endl, protože my díky němu máme pořád práci s předěláváním podlah, které se odlepují na suchém anhydritujiž 5 týden... myslím si že matelovi může poděkovat i Ken :-d

avatar

Aleš Endl Jednatel De Mum CZ s

0 29
18:27 - 8.7.2013

Anhydritová výlevka sama od sebe vyschne při běžných teplotách a větrání od jara do zimy za 3 až 4 týdny....pakliže ji měsíc při "nátopné zkoužce" nechám bublat na 55 stupňů, tak docílím jedinou věc a to je vítr v kapse investora, jiné vysvětlení na tuto zkoušku neexistuje. Paliže ještě na nízkoroztažný anhydrit naleji nivelační stěrku s jinou tepelnou roztažností...inteligentní člověk zajisté domyslí. Postupné zahřívání a ochlazování v již vyschlém anhydridu jen vypovídá o jisté neznalosti chování materiálů na tepelné změny. Tento článek je jen dalším "jedna paní povídala" a to ještě od firmy, která má být "odborná". Chudáci zákazníci musí snášet takové výplody chorých "matel" kteří si říkají odborníci.

avatar

Vlado Ďuriš

14 0
20:52 - 8.7.2013

Vase neinformovanost je pro mne vic jak zarazejici.Vy jako odbornik a inteligent by jste mel vedet ze kazdy vyrobce anhydritu vydava ke svym vyrobkum technicke listy a doporuceni,ktere vychazi z jiste znalosti materialu ktere vyrabi a dodavaji.V techto technickych listech se dozvite ze napr.firma Cemix velmi presne specifikuje provedeni natopne zkousky podlahoveho topeni v anhydritu("vylevce").opravdu nevim kde chodite na tyto rozumy o "bublani-predpokladam ze myslite vodu jako medium v podlavovem topeni" na 55°C po dobu jednoho mesice.Navic vyrobci anhyditu maji velmi erudovane odborniky-techniky ve svem oboru se spoustou informaci,ktere dopomuzou k perfektnimu finale vaseho a investirova snazeni!!! Vlado Duris

avatar

videopodlahy

17 0
21:02 - 8.7.2013

Pane Endl, ve vší úctě, neviděl jsem suchý anhydrit za 3 - 4 týdny, na který by se dala pokládat podlaha. Dále pokud jste četl pozorně tento článek, tak se v bodě 3. dočtete - 3. S tím souvisí provedení nátopné zkoušky podl.topení. Měla by být provedena dle technického listu od AFE. Vyschnutí AFE závisí na situaci na stavbě (malování,či jiné práce spojené s vodou). Někdy, teda dost často používám odvlhčovače. - Nikde se nepíše o tom, že bublá topení na 55°C měsíc. Dál na nízkoroztažný anhydrit se používají nivelace s nulovým pnutím, tak žádný katastrofický scénář se nekoná. Ten se koná právě v případě, že anhydrit nebo potěr není dostatečně obroušen, vyschlí. Pokládáte na to cokoliv plovoucím způsobem a dále nenivelujete, tak to nevadí. Pokud ale můsíte cokoliv přilepit, znamená to, obrousit, vyschnout, nátopná zkouška, nivelovat ( zvláště pod měkčené podlahy. Nezlob te se na mě, ale troufnu si po 20 leté praxi a po tom co jsem měl možnost i jako technik vidět i ve fabrikách a být u toho když se to vyrábí, že o podlahách toho moc nevíte.

avatar

Karel

22 0
21:22 - 8.7.2013

Anhydrit že je sám od sebe suchý za 3 - 4 týdny od jaro do zimy ?Já zírám a asi tedy dělám něco 16 let špatně, mě to prostě neschne. To by mě zajímalo jaký anhydrit tam teda leješ ? A kam ho leješ jestli to je v africe tak možná, ale v našich podmínkách to tedy suché nebude. Leda že by jsme to otestovali. Za každý anhydrit, který bude mokrý 5 týden dostaneš bejzbolkou do hlavy a obráceně. Pokud bude do 4 týdne suchý dáš ty mě a na konci naší společné šňůry sečteme boule na hlavě.. Chce si někdo tipnout výsledek kdo bude mít více boulí na hlavě, jestli já nebo pan Endl ?

avatar

Franta podlahy

7 0
19:15 - 9.7.2013

Já koukám jako blázen :-) pane Endl ten anhydrit který je suchý za 3 - 4 týdny se dá koupit kde prosím ?? děkuji za odpověď

avatar

videopodlahy

27 0
22:26 - 8.7.2013

Zázrak anhydrit suchý do měsíce..... sakra, že já pořád musím přebírat mokrý, nepřebroušený a křivý !

avatar

František Řeháček

7 2
14:34 - 14.10.2013

Dobrý den, to jsem ještě nečetl. Chlapci podlahářští děkujme bohu za tyhle kutilské mluvené fráze. Myslím si že si z nás někdo střílí.... Slyšel jsem ještě lepší fór - zákazník mi tvrdil ,že mu firma která leje anhydrity , ho může mít i venku na dešti jako chodník prý jen lehce zezelená jinak je prý v poho... řemeslo braň se. ahoj a dobrým vtipným textům zdar Franta Kopřivnice

avatar

Míra

1 0
08:52 - 1.7.2016

Pane Endl ani nevíte jak jste obohatil náš život, za ty 3 roky co jste se tu neobjevil vznikla po vašem komentáři jednotka blbosti která již byla uvedena. Hodnota jednotky je 1=ENDL a stupnice od 1-10. Děkujeme

avatar

SatanOkkY

0 0
21:36 - 21.3.2018

Pán Endl, asi si to tu neprečítate, ale keďže Vám súd 19.4.2017 zrušil firmu likvidáciou k dňu 18.5.2017 tak je jasné, že Vaše podnikanie a stavanie rôznych stavieb podľa Vašich pocitov a nie podľa toho ako sa to správne ma robiť bolo nanajvýš nezodpovedné. Takže takto pozerám aj na Vaše informácie k téme anhydrit.