Jak je na tom se schnutím anhydritový potěr, kdy se mohou pokládat podlahy

   


Anhydritové podlahy PRO a PROTI, aneb kdo lže a kdo mluví pravdu?

Na webu videopodlahy.cz  je zajímavé čtení o anhydritech, o jeho vlastnostech, jeho schnutí, nátopné zkoušce a zda se musí nebo nemusí vrchní vrstva anhydritu brousit.  Dá se říci, že logicky se názory podlahářů neliší mezi sebou, ale liší se od toho, co slýchají investoři „zákazníci“ od realizačních firem co lijí anhydritové podlahy. Asi to netvrdí všichni, ale hádám, tak 98% firem kam se dostanu, podají zákazníkovi stejnou informaci. Anhydrit je rovný, suchý za 4 týdny a položit na to můžete cokoliv.

Ale pak přijdeme my podlaháři, investor chce na podlahu nalepit vinyl, a už se musí brousit a nivelovat. Jsou to výdaje, se kterými investor nepočítal. Když se to neudělá, každý zkušený podlahář buď prosadí svou, nebo dá od této zakázky ruce pryč. Co pak následuje, domyslí každý sám.

Jak to tedy s tím anhydritem je?

Na webu videopodlahy.cz se nechal slyšet jeden pán – firma, který tvrdí, že anhydrit uschne v našich podmínkách za 3 – 4 týdny a nátopná zkouška není potřeba, že to je jen tahání peněz od investora. Tu diskusi si určitě najděte, stojí za to. Pod tlačítkem podlahy – Anhydritové podlahy AFE.

A zde začíná můj příběh – já zjistím jak to je a popíšu krok za krokem o anhydritu

Pátek 30. 8. 2013

Myslím, že nebudu sám, koho už nebaví ty věčné dohady okolo schnutí anhydritových podlah, kdy je možné pokládat finální podlahu a kdy ne.

Schnutí rozhodně ovlivňuje spousta faktorů, za jakou dobu anhydrid vyschne. Rozhoduje jeho síla, počasí, vlhkost vzduchu, možnost vytápění objektu, roční doba, a další možné i nemožné věci, které ovlivní, za jakou dobu bude instalace možná.

Náhoda chtěla tomu, že jsem se nezávazně bavil s dlouholetým kamarádem o tom, že začal rekonstruovat jednu půdu, ve které hodlá v dohledné době bydlet. Po krátkém rozhovoru došlo na vybavení bytu, rozložení pokojů a v neposlední řadě na termín, kdy má být kompletně vybavená bytová jednotka předána do užívání.

Jeho odpověď: „do konce října!“ a to máme začátek záři.

Tak jsem se ho zeptal, v jaké fázi se stavba nachází. Řekl, že instalují podklad pro vylití anhydritové podlahy. V této chvíli jsem se ho zeptal, jestli to s tím termínem myslí vážně. Prý, že jo, že ho stavbyvedoucí ujistil o dodržení termínu.

Následovala logická otázka vyplívající z načerpaných informací během našeho rozhovoru. „Za jak dlouho ti řekli, že ta podlaha vyschne, když to budou v úterý,  (4. 9. 2013) teprve vylívat??“  „Stavbyvedoucí mi řekl, že při síle 4 cm, to bude za 4 týdny suchý.“

Po této odpovědi stoupl můj zájem o stihnutí termínu ještě víc a došlo k sázce, že pokud to bude do konce října k nastěhování, má u mě láhev whisky.

Následovala palba otázek, proč si myslím, že nebude a mnoho podobných. Odpověď ve stručnosti: “nebudeš mít suché podlahy a na tom se ti to zastaví. Nemůžeš položit podlahy, nedáš dveře, nenamontuješ skříně ani kuchyň.“

Samozřejmě, že ho dodavatel ujistil, že to bude za 4 týdny suché, a proto jsem ho požádal, jestli si u něho mohu udělat nezávazná měření, jako osoba, která není v této akci nijak zainteresovaná, ani vázaná. Řekl, že bude rád, aspoň to bude mít ohlídané.

Moje zvědavost a oddanost řemeslu rozhodla o přistoupení na sázku. Obětuji svůj drahocenný čas a zcela zdarma si provedu nezávazná měření, za jak dlouhou dobu opravdu anhydrid vyschne. Na konci se uvidí jak je anhydrit suchý a připravený na pokládku vinylové podlahy na zámek.

Měření budu provádět CM4, která dokáže změřit vlhkost v anhydritu.

S kontrolou podlahy začnu hned od prvního dne, co to bude vylité.

Jsem zvědav, na koho účet se na konci napiju. J

          

 

První měření úterý 4. 9. 2013

 • Anhydrid vylitý, ale dnes je to spíš na koupací čepici a plavky. Měřák CM4 se po pouhém přiloženi namotal za 1 CM. Co by to asi naměřilo, kdybych ho přitlačil, tak jak se má???
 • tak příště zase sraz na značkách

Vlhkoměr CM4

 • použití na nedestruktivní měření vlhkosti v potěrech, betonu a na srovnávací měření vlhkosti v sádře, maltě a jiných podkladech.
 • A co je anhydrid, no sádra!!! J doplněná o neindetifikované přísady.
 • Funkce spočívá v měření elektrického odporu materiálu, závislého od jeho vlhkosti.

 

Druhé měření 7. 9. 2013

 • Pořizuji pouze pár fotek strženého sintru. Měřák nechávám v klidu v batohu, protože bych musel na stupnici přikreslit další čísla na změření stavu. Vlhkost je jasně patrná i ze vzduchu.
 • Ptám se, kdy se bude topit. Montáž topení od příštího čtvrtka. Určitě se to namontuje???

Třetí měření 17. 9. 2013

 • Nechal jsem tomu delší čas, ani pracovní ani soukromé povinnosti mě k dřívější návštěvě nepustili.
 • Máme to skoro 14 dni a CM4 opět vystřeluje ručičku ukazatele do maximálních poloh, aniž bych přístroj přitlačil. Při přitlačení málem prorazila stěnu měřáku. Měl bych být opatrnější.
 • Zákazníkův optimistický pohled na věc, po sdělení naměřených hodnot přestává být optimistický.
 • Při této pracovně soukromé návštěvě, se ze mě stává osoba „bohužel zainteresovaná“. Stává se ze mě dodavatel,  interiérových dveří. Montovat to bude stavební firma, ale nic nemění na tom, že pokud to dají na mokrou podlahu, co se asi stane??? Chtěli dodat i vinyl, ale od toho dávám ruce pryč.:-)

Čtvrté měření 29. 9. 2013

 • V úterý to bude přesně 4 týdny od vylití, tak zajedu na kontrolní měření. Je krásně, proč ne.
 • Na zakázce se z ničeho nic objevil vysoušeč. Pane jo! Ten už tam mohl být od začátku. Kdo ho asi dovezl??? Trochu dřív pane stavbyvedoucí. Ale proč, vždyť dle vás to má být v úterý suché!! Osobně jsem u toho stal, když říkal 4 týdny a je to.
 • Při měření jsem naměřil výrazné zlepšení. J Vlhkoměr se konečně chytnul, 0,8 CM. Ale na hodně místech 0,9 CM a taky 1 CM. Aspoň že se ručička konečně chytla.
 • To za dva dny asi suché nebude.
 • Odpověď na to jestli už je topení, jsem našel záhy po příchodu, stále není zprovozněné.
 • Větrat se po večerech už moc nedá, protože vyšší vlhkost vzduchu by anhydrid absorboval do sebe a zase by se schnutí jen protahovalo.
 • Nezávisle přišla další zakázka, na zemi opět anhydrid. A vlhkost po více než 8 týdnech 0,8 CM zbytkové vlhkosti. Se zákazníkem to málem seklo!!!!! J
 • V pondělí asi na stavbě moc veselo nebude 

Páté měření 8. 10. 2013

 • Jako všude hrotí se termín, takže stoupá nervozita, bohužel neklesá vlhost.
 • Naměřeno 0,6 CM což je obrovské zlepšení, ale pořád to není ono.
 • Není tu podlahovka, takže 0,5 CM bude stačit, ale to je v nedohlednu
 • Schne to 5. týden a to se topí naplno, jedou vysoušeče a termín dokončení se začíná posouvat.
 • Zajdu si do nějakého marketu vybrat co budu pít. Vypadá to, že sázku mám v kapse J

Šesté měření 17. 10. 2013

 • Zoufalá situace nastala. V bytě se maluje, vlhkost vzduchu šílená jak se to odpařuje do vzduchu ze zdí, úplně se mi rosí ruce. Samozřejmě si své bere i anhydrit zpět.  O teplotě ovzduší ani nemluvím, trenky by stačili. Nic už neměřím, bylo rozhodnuto vyšší mocí, že se musí pokládat podlahy. Na zem se dává igelit, který dle stavbyvedoucího asi vše zachrání. Motá se tam podlahářská parta, která začíná noční šou, jelikož v pondělí se má začít montovat nábytek a nálada mezi investorem a dodavatelem, není už na nejlepší úrovni, jiná možnost asi není. Co z tohohle bude, ví jen bůh. Já si o tom myslím své a jsem rád, že zůstávám pouhým pozorovatelem akce.
 • Až položí podlahy, dovezu dveře, aby je namontovali, víc se mně netýká J

Závěrečné poznatky

 • To kvůli čemu jsem tohle podstoupil, naplnilo zcela mé očekávání. Škoda, že už jsem tam neviděl stavbyvedoucího a nemohl mu položit otázku:“ Tak kde jsou ty 4 týdny, za které to mělo být suché??“  Tenkrát se na mě díval jak na největšího blba a stál si za svým. Myslel jsem si svoje a nekomentoval to, neměl jsem to zapotřebí. Dnes bych se mu mohl smát já. O 4 týdnech, za které to mělo být suché, se tu vůbec nedá hovořit, ostatně jako všude. Za přispění vysoušecí techniky, se to podařilo srazit po 6 týdnech na 0,55, což není bohužel suchy anhydrit. Divím se, že se do toho ta podlahářská parta vůbec pustila. Na trh nesou svoji kůži. Když jsem se ptal investora, jestli si to před pokládkou měřili, tak vůbec. Přeju jim, aby se zbytkové vlhko někam záhadně ztratilo a nemuseli to ještě předělávat. Pokud to podlaha přežije, asi bych nikdy nechtěl vidět co je pod tím igelitem. J
 • Z toho co tu řekli jiní se bohužel nic nenaplnilo. Anhydrit za 4 týdny nevyschnul a do konce října se bydlet taky nebude. Dnes je 4. 11. a stále se ještě dodělává nábytek. Nechci říkat, že jsem to říkal, ale za to si aspoň můžu vychutnat drink z láhve, o kterou tu v sázce šlo.:-)

Stále si myslíte, že anhydrit přirozenou cestou vyschne za 3-4 týdny?? Neblázněte, nebuďte jako ENDL. Odpovězte si sami.

David Straník

 

19564 Zobrazení - Vytvořeno: 9.11.2013 • naposledy editováno: 15.3.2017
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Nepřehlédněte i naše další články,...

Výroba nábytku a pokládka podlahy na zakázku

9567 Zobrazení - Vytvořeno: 15.7.2013 • editováno: 19.4.2014

Každý je originál, vše na míru podle přání Nabízíme celkové řešení Vašeho interiéru od podlahy po strop. Sladíme jednotlivé prvky interiéru při celkové rekonstrukci nebo i při výměně některé z ...
číst více

Pokládka, lepení, svařování a lištování PVC podlahy

11260 Zobrazení - Vytvořeno: 27.3.2013 • editováno: 18.4.2014

  Vystřihli jednu zakázku v elektrárně. Musím říct, že pokládka PVC jim šla rychle od ruky. Pokládka PVC Tarkett Opál v šíři 2m s nášlapem 0,70mm. Použilo ...
číst více

Jak se pokládá a lištuje koberec

14567 Zobrazení - Vytvořeno: 15.11.2012 • editováno: 21.6.2014

Jak se pokládá koberec? Jak se lištuje koberec? Odpovědi najdete ve videu. Pokládka koberce je na první pohled jednoduchá, ale má své specifika. U podlahářů jde o základní a standardní práci, ...
číst více

Podlahy a interiér Brno - David Straník

8297 Zobrazení - Vytvořeno: 13.11.2012 • editováno: 21.6.2014

Podlahy a nábytek na míru. Vinylové podlahy DesignLine Round Edge - vinylová podlaha se zaoblenou hranou. Interiérové dveře a kuchyně. Dřevěné dubové schody. Vše vyrobené na zakázku, žádný seriový ...
číst více

Pokládka vinylové podlahy Designline round edge David Straník a Josef Voborník

16128 Zobrazení - Vytvořeno: 31.8.2012 • editováno: 18.6.2014

Pokládám vinylové podlahy DESIGNline. Moje další práce Zakázka RD foto Pokládám koberce  Lepení vinylové podlahy  Vinylové podlahy ...
číst více

Pokládka laminátové podlahy Egger

9294 Zobrazení - Vytvořeno: 15.7.2013 • editováno: 19.4.2014

Pokládka laminátové podlahy Před několika lety, když si někdo chtěl položit plovoucí laminátovou podlahu, musel na to mít mnohem více nářadí než dneska. V dobách kdy se podlahy lepili na pero ...
číst více

Pokládání, lepení, svařování a lištování PVC

8589 Zobrazení - Vytvořeno: 27.3.2013 • editováno: 21.6.2014

Pokládka pvc Tarkett Opal 2m šíře s nášlapem 0,7mm lepení Profilep 155 Tarkett Opal vlasy lepidla Profilep 155 lišta LM55 koncovky ...
číst více

Dřevěné schody

10620 Zobrazení - Vytvořeno: 13.11.2012 • editováno: 18.4.2014

Dubové schodiště, výroba na zakázku Dubové masívní schodiště, přimořené do požadovaného odstínu mořidly Adler s finální povrchovou úpravou vodou ředitelného schodišťového laku. Lak je nanášen stříkáním ...
číst více

Vinylové podlahy DesignLine Terra Round Edge

7022 Zobrazení - Vytvořeno: 13.11.2012 • editováno: 18.4.2014

Vinylová podlaha Designline se stane vinylovou podlahou Wineo Vinylová podlahy Designline Round Edge se zaoblenou hranou v selském dekoru, dodává interiéru rustikální vzhled a teplo domova. Podlaha ...
číst více

Interiér - kuchyně, dveře a koberce

8792 Zobrazení - Vytvořeno: 13.11.2012 • editováno: 18.4.2014

Moderní interiér, který je funkční Kuchyňská linka v rustikálním stylu, se zděnými sloupky, které jsou obložené kameninovými obklady. Kuchyňská linka splňuje nejmodernější nároky na vybavení kováním ...
číst více

Pokládka podlah Egger

9855 Zobrazení - Vytvořeno: 31.8.2012

                                     
číst více

Obklad schodů - laminát egger

13089 Zobrazení - Vytvořeno: 31.8.2012

       
číst více

Nováková RD - podlaha Egger a interiér

7563 Zobrazení - Vytvořeno: 31.8.2012

     
číst více

Beňo - Kuchyňská linka černá lesk, vinylová podlaha Bacana Stars Manhattan

10606 Zobrazení - Vytvořeno: 31.8.2012 • editováno: 18.4.2014

Interiéry David Straník Kuchyňská linka s dvířky v černém lesku od firmy Trachea, lamináty na korpusy a pracovní desky v dekoru dřeva od firmy Egger, jsou v současné době jednou z nejvyhledávanějších ...
číst více

Jak je na tom se schnutím anhydritový potěr, kdy se mohou pokládat podlahy

19564 Zobrazení - Vytvořeno: 9.11.2013 • editováno: 15.3.2017

    Anhydritové podlahy PRO a PROTI, aneb kdo lže a kdo mluví pravdu? Na webu videopodlahy.cz  je zajímavé čtení o anhydritech, o jeho vlastnostech, jeho schnutí, nátopné ...
číst více

Vizitka David Straník

7616 Zobrazení - Vytvořeno: 24.3.2013 • editováno: 15.2.2014

  vizitka David Straník  
číst více

Komentáře

avatar

Daniel

1 0
19:37 - 29.11.2017

Jj,tak nejak je to skoro vsude,oni ale rikali.....